Blog

Biuro zamknięte

Szanowni Państwo,

w związku z panującą sytuacją sanitarną w kraju i na świecie, mając na uwadze bezpieczeństwo Państwa oraz naszych pracowników –
biuro MODUS zostaje zamknięte do odwołania.

W pilnych sprawach prosimy o kontakt mailowy oraz telefoniczny
z opiekunami Państwa nieruchomości w godzinach
pracy biura tj. 9.00 – 17.00

FAKTURY PROSZĘ WYSYŁAĆ DROGĄ MAILOWĄ NA ADRES:    FAKTURY@MODUS24.PL

Remont kamienicy przy Elektoralnej na półmetku!

Szanowni Państwo,

Chcemy poinformować, że wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia remontu kamienicy przy ulicy Elektoralnej w Warszawie. Remont ten obejmował: wymianę poszycia dachowego, odnowienie elewacji od ulicy oraz od podwórka, instalację monitoringu i wymianę całej instalacji domofonowej i wiele wiele innych.

Dziękujemy za wyrozumiałość mieszkańcom oraz sąsiadującym budynkom.

Zmiana Siedziby.

Szanowni Państwo,

adres naszej siedziby uległ zmianie. Nowe biuro znajduje się na ul. Ptasia 4 lok. 5, 00-138 Warszawa.

Zapraszamy!

Wyniki kontroli NIK: w Polsce przybywa dzikich wysypisk

Liczba dzikich wysypisk śmieci wzrosła w ciągu dwóch lat o 60 procent, a ilość pozostawianych w lesie odpadów o 30 procent. Tym samym ustawa śmieciowa nie spełnia swoich zadań. Wszystko to dzieje się przy wzrastających opłatach za wywóz odpadów.

Więcej…

Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca wspólnoty mieszkaniowej?

Adam Wojnarowski

Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy) lub prawnej (np. spółdzielni mieszkaniowej). Tymczasem zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to trudne i niejednokrotnie niewdzięczne zajęcie. Problemy, z którymi trzeba się na co dzień mierzyć w tej pracy potrafią nieźle zszargać nerwy.

Aby uzyskać licencję zarządcy nieruchomości i móc prowadzić działalność zawodową z tym związaną jeszcze do niedawna (do 31.12.2013 r.) trzeba było spełnić kilka ustawowych warunków. Te wymagania to m.in. posiadanie wykształcenia wyższego i ukończenie studiów podyplomowych w zakresie zarządzenia nieruchomościami lub posiadanie wykształcenia wyższego z zakresu gospodarki nieruchomościami. Wymagana także była odpowiednio udokumentowana praktyka.

W 2013 r. uchwalono tzw. „ustawę deregulacyjną” mocą której zniesiono obowiązek posiadania licencji zarządcy nieruchomości. Zarządcą może więc być praktycznie każdy, kto ma do tego predyspozycje i zostanie wybrany na tę funkcję przez wspólnotę.

Więcej…